logo
ue

Blog

Domowy Magazyn Energii

Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularnym źródłem energii. Problemy pojawiają się, gdy wyprodukowana energia nie jest w pełni wykorzystywana, ponieważ zapotrzebowanie na nią zmienia się w zależności od pory dnia lub roku. Gdzie trafia niewykorzystana energia? Wracając do sieci, teoretycznie możemy pobrać z niej nawet 80%, choć w praktyce wartość ta może być znacznie niższa. Z pomocą przychodzi domowy magazyn energii, który pozwala producentom magazynować wytworzoną energię i wykorzystywać ją we właściwym czasie. Systemy te doskonale sprawdzają się w domach, miejscach, w których trudno jest połączyć się z siecią oraz miejscach narażonych na awarie, które powodują częste przerwy w dostawie prądu.

Główną zaletą magazynowania energii jest to, że producenci mogą w sposób nieniszczący pozyskiwać energię generowaną przez ich instalacje. W równowadze mamy do czynienia z co najmniej 20% strat energii generowaną przez panele, która jest zużywana przez przedsiębiorstwo energetyczne. Magazynowanie energii może zrekompensować te straty.

Rozwój rynku magazynowania energii uzależniony jest od konieczności ustabilizowania sieci, a przeciążenia stają się coraz większym problemem. Niestabilność sieci to problem największych przedsiębiorstw energetycznych na rynku energetycznym. Co więcej, duże firmy energetyczne starają się zwiększać swój udział w sektorze energii odnawialnej, gdyż w najbliższej przyszłości będą one stanowić ogromny potencjał gospodarczy.

Energia wytwarzana i magazynowana za pomocą przydomowych magazynów energii eliminuje problem strat przesyłowych i konieczność ciągłego inwestowania w zdecentralizowaną infrastrukturę, dzięki czemu magazynowanie energii jest najlepszym rozwiązaniem dla dzisiejszych odbiorców wytwórczych i największych polskich firm energetycznych.